Alanja
Korisne informacije za Alanju
Alanja je popularno letovalište na jugu Turske, smešteno na obali Sredozemnog mora, u provinciji Antalya. Poznato je po prelepim plažama, istorijskim znamenitostima, i bogatoj turističkoj ponudi. Grad je popularan među turistima zbog povoljne klime, kulturne baštine i moderanih sadržaja, ali i povoljnijih cena u poređenju sa nekim drugim turskim destinacijama.
Površina: oko 1.500 km²
Broj stanovnika: oko 300.000 (u letnjoj sezoni broj turista drastično raste)
Glavni grad: Antalya (Alanja je deo ove provincije)
Službeni jezik: turski
Državno uređenje: Turska je republika
Vremenska zona: UTC +3 (Turska)
USLOVI ZA ULAZAK U TURSKU
Za ulazak u Tursku državljanima Srbije nije potrebna je viza za boravak do 90 dana. Pasoš mora biti validan najmanje 6 meseci od datuma ulaska u Tursku.
KLIMA
Alanja ima mediteransku klimu sa vrućim i sušnim letima i blagim i kišovitim zimama. Prosečna temperatura u letnjem periodu je oko 30–35°C, dok zimi temperatura retko pada ispod 10°C. Najbolje vreme za posetu je od aprila do oktobra, kada su temperature prijatne, a more toplo. Jul i avgust su najvreliji meseci, dok je od maja do juna idealno vreme za uživanje u plažama.
NOVAC
Zvanična valuta u Turskoj je turska lira (TRY). Odnos eura je otprilike 1€ = 27 TRY. Bankomati su široko dostupni, a kartice se mogu koristiti u mnogim restoranima i prodavnicama. Ipak, preporučuje se nošenje gotovine, posebno u manjim prodavnicama i marketima.
ZDRAVSTVENA SITUACIJA
Za ulazak u Tursku nije potrebno specijalno vakcinisanje, ali se preporučuje konzumiranje flaširane vode i oprez pri konzumiranju hrane u manjim uličnim restoranima. Ako uzimate redovnu terapiju, obavezno ponesite lekove sa sobom. Takođe, obavezno koristite kremu za sunčanje i zaštitu od insekata.
HRANA I PIĆE
Turistička ponuda hrane u Alanji obuhvata bogatstvo mediteranske i turske kuhinje. Preporučuju se kebabi, pite, pečene ribe, jela sa pirinčem i povrćem, te tradicionalni turski deserti poput baklave i lokuma. U Alanji se može uživati u raznovrsnoj hrani, a popularni su i turski čaj i kafa. Ulična hrana je popularna, a bakšiš je obavezan u restoranima.
SIGURNOST I BEZBEDNOST
Alanja je uglavnom sigurna destinacija, međutim, kao i u svakom turističkom mestu, potrebno je biti oprezan sa ličnim stvarima, naročito na plažama i u prometnijim delovima grada. Takođe, trebalo bi izbegavati noćne šetnje u izolovanim područjima. Turska ima stroge zakone protiv ilegalnih supstanci, a posedovanje droge može dovesti do ozbiljnih sankcija.
ODEVANJE
Pošto je Alanja letovalište, letnja i lagana garderoba je dovoljna za svakodnevni boravak. Preporučuje se ponesite i nešto dugačkih rukava i nogavica za večernje šetnje. Obavezno ponesite i zaštitu od sunca – šešir, sunčane naočare, i kremu za sunčanje. Za posetu džamijama potrebno je imati pokrivena ramena i kolena, pa je korisno poneti maramu ili kupiti tradicionalni turski komad odeće – "peshkire" ili "sarong".
STRUJA, INTERNET I KOMUNIKACIJE
U Alanji se koristi napon od 220V, kao i u Srbiji, tako da vam nisu potrebni adapteri. Wi-Fi je dostupan u većini hotela, restorana i kafića, a internet funkcioniše dobro.
SUVENIRI
Alanja nudi brojne suvenire, uključujući tradicionalnu tursku keramiku, začine, tepihe, turski čaj, suvo grožđe, baklavu, ili turski ručnu radnju u obliku minijatura. Takođe, od suvenira su popularni i turski narandžasti "tavla" (igrice) i različiti oblici tradicionalnih nakita.
OSTALO
Za vožnju automobila ili motocikla u Turskoj potrebna je međunarodna vozačka dozvola. Saobraćaj u Alanji može biti gust tokom letnjih meseci, pa se preporučuje opreznost pri vožnji. Druga opcija je iznajmljivanje vozila sa vozačem.